Knihovníci o knihách aneb co jsme poslední dobou četli


Mary E. Pearson: Falešný polibek Mary E. Pearson: Falešný polibek

Četla: Petra Žáčková

Princezna Lia je „První dcera“ Morriganu a jako taková se musí provdat za prince ze sousední země. Jejich sňatkem by se stvrdilo spojenectví obou zemí. Avšak pro Liu je zcela nepřípustné vzít si někoho, koho nikdy neviděla a nemiluje. Těsně před svatbou se rozhodne utéct. Utéct daleko od všeho, od svého otce, od milovaných bratrů, od dvorních intrik, od panování a od svého daru. Totiž každá „První dcera“ má dar, jenže Lia ten svůj stále ještě nepocítila. Pokud nemá dar, čím pak může být prospěšná království? Lia se se svou komornou usadí v malém městečku Terravin, kde obě začnou pracovat v místním hostinci. Jenže Lia netuší, že ji mají brzy zkřížit cestu dva muži – Rafe a Kaden. Do koho se zamiluje? Kdo je ten pravý? Kdo miluje ji? Co jsou oba muži zač? Hra na „kdo je kdo“ právě začíná…
přečíst si recenzi (cooboo.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Barbara Erskine: Nejtemnější hodina Barbara Erskine: Nejtemnější hodina

Četla: Eva Rýcová

Je léto 1940 a právě se odehrává nejdůležitější letecká bitva pro obyvatele Anglie. Do bitvy o Británii zasáhne i mladý skotský pilot RAF Tony, který se v Chichesteru, kromě ničení nepřátel také zamiluje. Jeho vztah k malířce Evie je poznamenán jak válečnými událostmi, tak také žárlivostí Ediho, který si nadanou Evie  později sám vezme za ženu. O 70. let později, se kunsthistorička Lucy Standishová, rozhodne napsat životopis válečné malířky Evie Lucasové a nečekaně tím vyvolá duchy z její minulosti. Duchy, kteří se jí zřejmě snaží zabránit, zjistit pravdu.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Liane Moriarty: Sedmilhářky Liane Moriarty: Sedmilhářky

Četla: Petra Žáčková

Představuji vám Sedmilhářky: svéráznou Madeline, vždy nádhernou Celeste a tichou Jane. Tři ženy, tři matky, tři různé životy. Svedla je do hromady náhoda nebo osud? Poprvé se všechny setkají v první den školy svých roztomilých ratolestí. Každá z nich vede na první pohled docela obyčejný život. Jane je mladá svobodná matka, která se zrovna přistěhovala do nového města a nikoho tu nezná. Madeline má tři děti a nyní velmi intenzivně prožívá pubertu své nejstarší dcery. A Celeste? Celeste je bývalá úspěšná právnička, která se vzdala  své kariéry, aby se věnovala rodině. Ve všech směrech je dokonalá, dokonalá matka v dokonalém domě se svým dokonalým manželem. Každá z nich v sobě ale ukrývá tajemství a vše změní jeden večer, kdy se koná školní charitativní ples.
přečíst si recenzi (literarnisvet.cz)
prohlédnout knihu v katalogu

 

  David Brown: Hrdinové ve člunu David Brown: Hrdinové ve člunu

Četla: Eva Rýcová

„Veslování, je nádherné umění. Největší umění ze všech. Je to symfonie pohybu. A když veslujete opravdu dobře, blížíte se dokonalosti.“  O veslování je v této knize úplně všechno, včetně stavby lodí, velikosti vesel a hlavně posádky. Houževnatých, mladých mužů, kteří svou pracovitostí postupně přesvědčili o své výjimečnosti celý svět. Na životním osudu jednoho z devíti chlapců, Joea Rantze sledujeme např. život v USA v době recese, soutěživost veslařů na amerických univerzitách, ale také nástup k moci Adolfa Hitlera v Německu - protože právě on bude v roce 1936 hostit nejlepší sportovce na Olympijských hrách v Mnichově.

přečíst si recenzi (idnes.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...

 

  Jason Matthews: Rudá volavka Jason Matthews: Rudá volavka

Četla: Petra Žáčková

Kdyby si Dominika nezranila koleno jistě by ji čekala velká kariéra na prknech, která znamenají svět. Vždy si přála stát se baletkou, ale díky své kráse, inteligenci a schopnostem se však ocitá, ne zcela dobrovolně, úplně v jiném světě, světě špionáže. Její strýc jí naverbuje do ruské tajné služby a posléze ji donutí projít školou tzv. „volavek“. Její první operací jsou Helsinky a sledování a získání  amerického agenta Nathaniela Nashe jako ruského informátora. Mezi tajnými agenty však vzplane láska a Dominika začne pochybovat o víře ve svou zemi. Naverbuje Dominika Natea nebo naopak Nate Dominiku? Kdo z těchto dvou lidí zradí svou vlast?

prohlédnout si knihu v katalogu
 
 
 

 

  Michaela Klevisová: Kroky vraha Michaela Klevisová: Kroky vraha

Četla: Eva Rýcová

První kniha z detektivní série, kde vystupuje inspektor Josef Bergman je kultivované čtení na dlouhé zimní večery. V pražském lesoparku byla v noci uškrcena mladá žena. Novinářka a milovnice koček, Julie Kellerová, je zřejmě poslední, kdo s ní před vraždou mluvil. Oběť se navíc nápadně podobala její dceři Kláře, která má problémy splácet své dluhy. Byla to náhoda? Kdo měl být opravdu terčem vraha? Řada podezřelých narůstá a na čtenáře čeká překvapivé rozuzlení. Opravdu dobrá česká detektivka!

přečíst si recenzi (lidovky.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                  

 

  Stephanie Oakes: Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes: Posvátné lži Minnow Blyové

Četla: Petra Žáčková

Teprve sedmnáctiletá Minnow Blyová je odsouzena za napadení chlapce a umístěna do věznice pro mladistvé. Avšak její příběh začíná mnohem dříve, v náručí keviatánské sekty, kde žila společně se svou rodinou posledních dvanáct let dokonale izolována od vnějšího světa. Zatímco ostatní slepě následovali víru proroka Kevina, ona si začala klást otázky. Její vybočování z řady, nedisciplinovanost a vzpurnost vyústili v krutý  trest, kdy dívka přišla o obě své ruce. Ještě než byla Minnow odsouzena, její vesnice lehla popelem i s jejich Prorokem. Prozradí vězněná dívka pravdu o tom, co se tam skutečně odehrálo? Proto ji ve věznici začne navštěvovat detektiv FBI, neboť mu jeho šestý smysl napovídá, že Minnow něco tají. Jak to všechno bylo?

přečíst si recenzi (literarky.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
 

 

  Joseph Joffo: Z Paříže do Paříže Joseph Joffo: Z Paříže do Paříže

Četla: Eva Rýcová

Stále znovu se lidé vrací k příběhům z druhé světové války. K příběhům smutným, často o to víc, že v nich vystupují děti. Tato působivá kniha, kterou sepsal sám hlavní hrdina, vypráví o jeho cestě za svobodou v okupované Francii. Joseph a Maurice Joffovi jsou dva malí židovští kluci, které rodiče pošlou z Paříže na venkov, za demarkační čáru, do svobodné části Francie. Ani tam, je ale nečeká klidný a spokojený život, protože musejí nejen zapírat svůj původ, ale také se často sami uživit. Jediné co je dokáže oba vrátit zpět domů, do Paříže, je jejich důvtip a statečná srdce.

přečíst si recenzi (kritiky.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                             

 

  Tom Michell: Co mě naučil tučňák Tom Michell: Co mě naučil tučňák

Četla: Petra Žáčková

Než mladičký anglický učitel Tom Mitchell nastoupí v argentinské internátní škole, udělá si ještě krátkou zastávku ve vedlejší Uruguayi. Při procházce po tamní pláži se Tomovi naskytne smutný pohled na hejno tučňáků, kteří uhynuli v ropné skvrně. Najednou si všimne, že jeden z nich onu katastrofu přežil a instinktivně se mu vydává na pomoc. Zatímco se tučňák jeho pomoci urputně brání, Tom svůj pokus o jeho záchranu nevzdává. Díky své trpělivosti a obětavosti si Tom Juana Salvadora, jak mu začal říkat, k sobě připoutá natolik, že se stává jeho nejlepším přítelem.

přečíst si recenzi (blog.idnes.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                         

 

  Elena Ferrante: Geniální přítelkyně Elena Ferrante: Geniální přítelkyně

Četla: Eva Rýcová

Silný a emotivní příběh popisující přátelství dvou dívek, dvou osobností, Lily a Eleny na pozadí periferie Neapole  50. let 19. století. Která z nich je tou „geniální“ se můžeme jen dohadovat, protože každá z nich si té druhé považuje více než sebe sama. Obě se, každá po svém, snaží obstát v mužském světě plném pokrytectví a násilí. Elena se vydá na gymnázium a ponoří se plně do studia latiny a řečtiny a stává se nejlepší studentkou. Lily, jejíž rodiče na studia nemají peníze, se pustí do práce v rodinné firmě a v domácnosti. Přesto stále nacházejí společná témata, pomáhají si a hledají dál své místo na slunci.

přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...

 

  Margaret Atwood: Příběh služebnice Margaret Atwood: Příběh služebnice

Četla: Petra Žáčková

Do té doby vedla obyčejný normální život. Měla manžela, krásnou dceru, práci v knihovně. Ale pak přišli oni. Fanatická puritánská sekta, která nastolila nový režim. Vznikla Rebuplika Gileád, krutá, nemilosrdná a s přesně daným kastovním systémem - velitelé, manželky, služebnice, marty, andělé. Dceru ji násilím odebrali, o manželovi nemá žádné zprávy a ona sama se ocitá v převýchovném lágru, kde se z ní má stát služebnice. Uplynulo pět let od doby, co je viděla. Nyní je z ní Fredova, jméno má podle velitele, kterému byla přidělena. On a jeho manželka nemohou mít děti a proto je tu ona, jejich naděje na potomka. Toto je její třetí umístění. Pokud ani tentokrát neotěhotní, prohlásí ji za „neženu“, a její osud bude zpečetěn. Už nikdy neuteče, nikdy neuvidí svou dceru, skončí v lágru nebo ji oběsí všem na očích.      

přečíst si recenzi (lidovky.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                             

 

  Jodi Picoult: Vypravěčka Jodi Picoult: Vypravěčka

Četla: Eva Rýcová

Děsivé zážitky z koncentračního tábora v Osvětimi nikdy nevyprávěla ani vlastní rodině. Odstěhovala se do USA a prožila hezký život. Její vnučka nyní ale potřebuje slyšet její příběh, čeká ji rozhodnutí o životě či smrti člověka. Sage, která se nemůže vyrovnat se smrtí své matky, kterou si dává za vinu, se na terapii seznámí s pětadevadesátiletým Josefem Weberem. Proč si Josef vybral právě ji, je jen jedna z otázek, které si dívka musí klást, když pozná kdo je ten člověk, který ji požádal o odpuštění. A co chce odpustit? Vždyť je váženým občanem, kterého mají všichni rádi. Jeho život je však jeden velký podvod a smrt pro něj bude vysvobozením. Je morální tomu muži odpustit a pomoci mu zemřít?
přečíst si recenzi (idnes.cz/blog)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                                       

 

  Jiří Hájíček: Zloději zelených koní Jiří Hájíček: Zloději zelených koní

Četla: Eva Rýcová

Jižní Čechy, horní povodí Vltavy mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny je největší naleziště Vltavínů v Čechách. Tam se také vydávají party sběračů a kopáčů, hledat zelené kameny, ať už k prodeji či pouze ze sběratelské vášně. Mezi nimi i hlavní hrdina románu Pavel, geolog a sběratel se svým přítelem Kačmarem, který pracuje pouze pro peníze. Vzrušení a radost z úspěchů se střídá s neúspěchy, zákazy, někdy i zatčením. Dobrodružství se stává pro Pavla drogou a on nedokáže přestat, i když kvůli tomu ztrácí svou lásku Karolínu.

přečíst si recenzi (idnes.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                        
       

 

  M. L. Stedlman: Světlo mezi oceány M. L. Stedlman: Světlo mezi oceány

Četla: Petra Žáčková

Tom  Sherbourne, bývalý válečný hrdina, hledá místo k životu, místo jež by bylo na hony vzdálené lidem, válce a konfliktům. Přijímá proto práci strážce majáku na ostrově u západního pobřeží Austrálie. Po několika měsících služby mu do cesty vstoupí krásná mladá Izabela, která je ochotna se za něho provdat a žít společně s ním na osamělém ostrově. Jejich život by tak byl ideální, kdyby jim osud chtěl dopřát děťátko. Avšak jednou v noci Isabella zaslechne dětský pláč. Moře na břeh ostrova vyplavilo loďku s mrtvým mužem a přeživším nemluvnětem. Jako strážce majáku je Tom povinen takovouto událost okamžitě ohlásit. Z hluboké lásky ke své ženě, své rozkazy a vnitřní hlasy neuposlechne. Ačkoliv je Tom svým rozhodnutím uvnitř rván na kusy, zachráněnou holčičku přijme víc než za svou. Tomovo a Izabelino  štěstí nemá mít však dlouhého trvání, neboť následky jejich dobře myšleného činu je mají brzy dostihnout.  

přečíst si recenzi (idnes.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
            

 

  Simon Mawer: Skleněný pokoj Simon Mawer: Skleněný pokoj

Četla: Eva Rýcová

Britský spisovatel, židovská rodina, německý architekt, brněnská vila. Společným jmenovatelem všeho je román Skleněný pokoj. Příběh inspirovaný slavnou funkcionalistickou stavbou – vilou Tugendhat, postavenou na míru pro novomanžele Tugendhatovi, architektem Ludwigem Mies van der Rohe. Je to román o životě lidí i ojedinělé stavby, kterou pomohli zrodit, jejich snech a přáních. Když jsou manželé (v knize) Landauerovi nuceni, kvůli svému židovskému původu, opustit Československo, slouží vila například jako fašistická laboratoř, kde se zkoumají různé genetické a fyzické odchylky mezi árijci, židy a Slovany, nebo v době komunismu,  jako tělocvična pro děti trpící obrnou.

přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                      

 

  Anne Girard: Madame Picasso Anne Girard: Madame Picasso

Četla: Petra Žáčková

Příběh jako z pohádky. Chudá švadlenka Eva Gouelová přijíždí do Paříže splnit si své tajné sny. Práci najde ve slavném Moulin Rouge, kde začne jako pomocnice hlavní švadleny opravovat kostýmy zdejším tanečnicím. Zatímco se seznamuje s pařížským životem, nemá nejmenší tušení, kdo se ji chystá zkřížït cestu. Eva je pozvána na prestižní salon nejslavnějších umělců Paříže. A právě zde svou přirozenou krásou, inteligencí a skromností okouzlí toho největšího z nich, Pabla Picassa. A tak jako se Picasso stává jejím osudovým mužem, stává se i Eva jeho osudovou ženou.
přečíst si recenzi (metafora.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...

 

  Michel Bussi: Vážka Michel Bussi: Vážka

Četla: Eva Rýcová

Havárii letu z Istanbulu do Paříže v roce 1981 jako zázrakem přežila pouze tříměsíční holčička s modrýma očima. Na palubě letadla byla ale dvě miminka stejného pohlaví a téměř stejného věku. Jak zjistit, které přežilo, v době kdy ještě neznáme testy DNA? Do boje o dítě nastupují prarodiče a na scénu přichází i soukromý detektiv, který věnuje všechen čas i energii jedinému cíli - zjistit pravdu. Ve svém deníku podrobně popsal své každoroční návštěvy místa neštěstí, veškeré nálezy, informace, hypotézy. Lylie si ale ani po jeho přečtení není  jistá  zda je Emilie Vitralovou a tedy Marcovou sestrou, jak rozhodl soudce, nebo Lyse-Rose de Carville.
přečíst si recenzi (literky.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                              

 

  Ruth Ware: Všude kolem černý les Ruth Ware: Všude kolem černý les

Četla: Petra Žáčková

Od první chvíle Nora věděla, že by Clařino pozvání měla odmítnout. Neviděly se už přeci téměř 10 let, tak proč by ji najednou zvala na svou rozlučku se svobodou? Za svým minulým životem udělala tlustou čáru, tak proč se vracet. Její vnitřní hlásek ji stále našeptával: ,,Nejezdi!“ Ona však neposlechla a Clařino pozvání přijala. Po příjezdu se Nora ocitla s dalšími čtyřmi neznámými lidmi uprostřed lesa, ubytovaná ve skleněném domě. Proč Clare Noru pozvala pouze na rozlučku a nikoliv na svatbu? Důvod je jednoduchý, Clare si bude brát Jamese. Toho Jamese, kterého Nora tolik milovala, a i když uplynulo deset let, stále k němu cosi cítí. Chce Clare Noře působit bolest? A co se stane uprostřed hlubokého lesa?  

přečíst si recenzi (aktualne.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                  

 

  Lori Nelson Spielman: Seznam tajných přání Lori Nelson Spielman: Seznam tajných přání

Četla: Eva Rýcová

Jedna z romantických knih o cestě za štěstím, se zajímavou zápletkou. Brett, jíž zemře maminka, se po přečtení závěti zhroutí svět. Nejen, že jí matka neodkázala okamžitě nic ze svého postavení ani majetku, ještě po ní požaduje, aby si splnila svá dětská přání. Nechápe, proč by dnes, jako zralá žena, měla ve volném čase dělat komika, vrátit se k dětským kamarádům, nebo proč by si měla pořizovat koně. Jenže ono tohle zpočátku nerozumné jednání najednou zapadá do sebe jako střípky skládačky a Brett přestává vadit, že nebydlí v rodinné vile, nebo že ztratila přítele. Vždyť získala tolik nového!

přečíst si recenzi (blog.idnes.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                                       

 

  Charlotte Link: V údolí lišek Charlotte Link: V údolí lišek

Četla: Petra Žáčková

Ryan Lee je mladý muž, který měl celý život před sebou, ale zkrátka to ,,zpackal“. Byl několikrát v podmínce za krádeže, rvačky a jiné přestupky. Nyní se rozhodl svůj život změnit od základů a začít znovu, s čistým štítem. Avšak než by se tak mohlo stát, musí splatit dluh, který nemá jen tak u leckoho, ale u Daimona, nebezpečného Daimona. Dluží mu 20 000 liber, ale kde je vzít? Ryan je naprostý amatér, jeho kurátor ho již vysekal z tolika nepovedených krádeží a další si nemůže dovolit, neboť tentokrát by již určitě ve vězení skončil. Ryanovi muselo proto asi přeskočit, když se jednoho odpoledne rozhodne unést mladou ženu z parkoviště a vydírat jejího manžela. Unést Vanessu Willardovou se mu podaří, aniž by ho někdo viděl. Mladou ženu ukryje v bedně ve své tajné jeskyni, kde si hrával jako malý chlapec. Než se však dostane k plánovanému vydírání, přijde si pro něho policie a Ryan je tak přeci jen odsouzen k pobytu ve vězení – obvinění: ublížení na zdraví při hospodské rvačce. Ale co se stane s Vanessou? Zachrání ji někdo nebo se dokáže osvobodit sama?

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                                   Mořský detektiv       

 

  Jodi Picoult: Prostá pravda Jodi Picoult: Prostá pravda

Četla: Eva Rýcová

V Amišské komunitě v Pensylvánii je nalezeno mrtvé novorozeně. Jedinou podezřelou se stává osmnáctiletá dívka Katie Fisherová, která i přes všechny důkazy stále tvrdí, že dítě nečekala ani neporodila. Obhajoby se ujme její vzdálená příbuzná Ellie, která se proto musí přestěhovat mezi Amiše a sdílet s nimi jejich prostý život. Muži pracující na polích a starají se o zvířata, zatímco ženy připravují jídlo a starají se o děti. Nepoužívají elektřinu, žádnou moderní techniku ani automobily. Nosí tradiční oblečení, bez knoflíků, ale zato vždy s pokrývkou hlavy. Přestože důkazy usvědčují Katie z toho, že dítě porodila, neexistuje žádný, že své dítě zabila!

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                   

 

  Sue Monk Kidd: Křídla ve větru Sue Monk Kidd: Křídla ve větru

Četla: Eva Rýcová

Sarah Grimkéová a Hetty Grimkéová, dvě mladé ženy na americkém jihu začátkem devatenáctého století - dvě vypravěčky jednoho společného příběhu. Sarah – dívka z bohaté plantážnické rodiny, Hetty – černošská otrokyně, které matka dala jméno Drobek. Když se později narodí nejmladší Angelína, stane se Sarah její kmotrou, učitelkou a téměř i matkou. Obě sestry spojuje odpor k otroctví a společenským konvencím a také touha po svobodě a spravedlnosti. Román je inspirován skutečnými postavami sester  Grimkéových, které v sobě našly sílu vzdorovat světu a staly se bojovnicemi za práva žen a zrušení otroctví.

přečíst si recenzi (topcteni.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                             

 

  Jean Hanff Korelitz: Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz: Mělas to vědět

Četla: Eva Rýcová

Grace byla přesvědčena, že žije úspěšný život s dokonalým manželem, báječným synem v krásném bytě v New Yorku – přesně jak si to vysnila. Až do chvíle, než byla zavražděna matka jednoho ze spolužáků jejího syna. Ve stejnou dobu odjíždí její muž, dětský onkolog, na lékařskou konferenci a ona zůstává sama. Sama na všechny otázky, které jí pokládají známí, policisté a které si začne dávat i ona sama. Bylo opravdu vše tak jak si myslela?
přečíst si recenzi (mujknizniraj.blogspot.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také ...
                                                

 

  Mark Haddon: Podivný případ se psem Mark Haddon: Podivný případ se psem

Četla: Eva Rýcová

Podivný případ se psem začíná jako detektivka, kde mladý, patnáctiletý Christopher vyšetřuje vraždu psa, kterého sám našel u sousedky na trávníku zapíchnutého vidlemi. Chlapec, postižený autismem, čtenářům sám zprostředkovává postup vyšetřování, ale také svůj komplikovaný vztah s ostatními lidmi a situace, do kterých se při pátrání dostává. Podaří se mu zjistit, kdo v afektu psa zabil, ale jeho logické myšlení ho po tomto zjištění donutí změnit život a tak nepřímo změní životy i svých nejbližších. Velmi čtivý a barvitý popis autistického chování, možná napomůže k pochopení této vývojové poruchy.
přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                                            

 

  Roald Dahl: Kluk: příběhy z dětství Roald Dahl: Kluk: příběhy z dětství

Četla: Eva Rýcová

Anglický spisovatel Roald Dahl se ve vzpomínkách vrací do dětství, do rodiny, které kralovala maminka a se kterou si pravidelně psal až do její smrti. Také vzpomíná na léta školní, která mnohdy nebyla idylická, spíše krušná, ale pro nás určitě velmi poučná. Popisuje školní systém i hierarchii žáků, a dočteme se i jak to bylo, když studenti ochutnávali čokoládu. Tato vzpomínka byla v budoucnu inspirací ke slavné dětské knize „Karlík a továrna na čokoládu". Pravdivé jsou všechny", jak sám autor uvádí, „některé jsou legrační některé zase bolestné, jiné nepříjemné."
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Hilary Boyd: Čtvrtky v parku Hilary Boyd: Čtvrtky v parku

Četla: Eva Rýcová

Neobvyklý milostný příběh, manželů v pokročilejším věku Jeanie a George. A ještě někoho třetího -  muže, kterého potkává Jeanie vždy ve čtvrtek na hřišti, kam pravidelně chodí se svou vnučkou. Muže, který je k ní milý a na kterého, jak sama sebe přistihne, se začíná těšit. Přesto má stále snahu udržet své manželství a to i za cenu, že poslechne svého manžela a přestěhuje se s ním na venkov. Už se ale nedá přesvědčit, aby přestala chodit do práce a tak stále jezdí do města a vede dvojí život. Který život a kterého muže si nakonec zvolí?

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                  

 

  Deborah Rodriguez: Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez: Kavárnička v Kábulu

Četla: Petra Žáčková

Příběh kavárny začíná daleko v horách, kdy je krásná Jasmína násilím oddělena od své rodiny. Jakmile však únosci odhalí její malé tajemství, stává se pro ně bezcennou. Jasmína totiž nosí pod srdcem dítě. Tato nešťastnice hledá pomoc, ale jako těhotná a navíc bez manžela je pro muslimskou společnost opovrženíhodná a hrozí jí smrt. Nakonec však nalezne útočiště v malé kavárně v Kábulu. Kavárnu provozuje sedmatřicetiletá Američanka Sunny, která se rozhodla najít své štěstí na tak nehostinném místě jakým je Kábul. Zatímco venku vybuchující bomby a umírají lidé, stěny kavárničky pevně odolávají. Pod její střechou se píší životy pěti různých žen. Probouzí se zde láska, tvoří se hluboká přátelství a padají bariéry jak kulturní, tak náboženské.  
přečíst si recenzi (idnes.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                                 

 

  Valja Stýblová: Lužanská mše Valja Stýblová: Lužanská mše

Četla: Eva Rýcová

Kdo byl ten muž s dlouhým plnovousem, který tolik udělal pro českou vědu a na jehož náhrobku stojí „Bohatýr ducha a práce“? Rodák z Přeštic, architekt Josef Hlávka, který svou pílí vydělal obrovské jmění, které celé použil k podpoře české vědy, školství a umění. Lužanská mše nám otevírá nitro výjimečného muže, jenž jednal na první pohled podivínsky, ale každý svůj projekt domyslel a uskutečnil. Všichni asi víme, že v Praze stojí Hlávkova kolej, kterou chtěl podpořit nemajetné studenty, ale už se asi moc neví, že studenti směli koleje užívat pod podmínkou, že ovládnou perfektně jeden cizí jazyk a umění šermu, proto se jim také říkalo „Hlávkovi rytíři“. Pokud si přečtete tento skvělý životopisný román dozvíte se jistě další zajímavosti, které už se do krátké recenze nevejdou.
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...

                             Když šeptá listí          

  William Landay: Jacobova obhajoba William Landay: Jacobova obhajoba

Četla: Eva Rýcová

Obhájit svého syna před soudem i veřejností. To se stane jediným úkolem otce, jehož syn Jacob je obžalován z vraždy čtrnáctiletého spolužáka. Kdo jiný, než rodič, zná své dítě tak dobře, kdo jiný by mu měl pomáhat za jakýchkoliv okolností? Andy Barber věří v synovu nevinu a jako státní zástupce zná soudní systém dokonale. Je ochoten využít jakékoliv možnosti aby dosáhl osvobozujícího rozsudku. Dosavadní život rodiny se obrátí vzhůru nohama. Internet poskytne svá tajemství o Jacobových sklonech k brutalitě, minulost, kterou by raději zapomněl, dostihne i otce Andyho, přesto vše zvládnou a nakonec je chlapec zproštěn obžaloby. Ještě ale není konec příběhu.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                       Obálka

 

  Fredrik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se

Četla: Petra Žáčková

Byla jednou jedna holčička a ta milovala pohádky. Holčičce jménem Elsa je sedm, pardon, skoro osm let a má tu nejlepší kamarádku na světě, svojí babičku. Elsina babička je totiž superhrdina. Dospělým se jeví spíše jako výstřední až bláznivá, ale Elsina babička je prostě jen jiná, stejně jako Elsa. Každý den Elsa s babičkou cestuje do království před procitnutím, kde spolu zažívají různá dobrodružství. Elsa je pasována na rytíře tohoto království, který ho má chránit před jakýmkoliv nebezpečenstvím. Avšak jejich společné výpravy do světa fantazie nečekaně přeruší babiččina smrt. Skoro osmiletá Elsa se jen těžko smiřuje s jejím odchodem. Stále má však na paměti, že jí babička svěřila důležitý úkol – bránit království, doručit dopis a najít poklad. Postupem času, kdy se Elsa snaží dostát svým slibům, zjišťuje, že babiččino a její království není pouhým vybájeným světem, ale že má základ v tom jejich opravdovém. 

přečíst si recenzi (schefikuvblog.eu)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                                      

 

  Annie Proulx: Ostrovní zprávy Annie Proulx: Ostrovní zprávy

Četla: Eva Rýcová

Sázkou na jistotu byla pro mne kniha americké novinářky, ověnčená Pulitzerovou cenou  a zfilmovaná v roce 2001, Ostrovní zprávy. Příběh nešťastníka  a druhořadého novináře Quoylea, který vede mizerný život se dvěma dcerkami a potrhlou ženou. Všechno se pro něj změní až nečekanou smrtí jeho ženy a návštěvou tety Agnis. Od ní se nechá přesvědčit ke kroku do neznáma a společně se přestěhují na ostrov Newfoundland. Je to pro něj návrat do minulosti, k rodinným kořemům, ale zároveň mu přináší i novou budoucnost. Vše rámuje nádherná, ale drsná příroda, nebezpečné ledové moře a námořnická minulost i budoucnost tohoto izolovaného ostrova.

přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Daniel Glattauer: Navždy tvůj Daniel Glattauer: Navždy tvůj

Četla: Eva Rýcová

Když potká mladá, svobodná žena pohledného muže, dá se očekávat romantický románek. Když Judith potká Hannese má chvíli pocit, že by to konečně mohl být ten pravý muž pro ni. Nejen, že ji bláznivě miluje a plní všechna její přání, ale oslní všechny její známé i rodinu. Když se ale Judith začne přemírou lásky dusit a navrhne rozchod z Hannese se stane nepříjemný a dotěrný obdivovatel, který nechápe, proč se má své lásky vzdát. Judith se najednou bojí chodit domů, kde na ní čekají nevítané dary a dopisy, ztrácí své přátele, ztrácí kontrolu nad svým životem. Schizofrenní psychóza prý není nic mimořádného a alespoň jednou za život jí má každý stý člověk, a pak je tady ještě Hannes, vstřícný, laskavý a odhodlaný se o svoji lásku samozřejmě postarat.                                     

přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                    Dokonalý pár                         

 

  Časopis Muzikus Časopis Muzikus

Četla: Vladimír Levický

Muzikus je časopis pro muzikanty, zejména rockery, jazzmeny, folkaře (včetně kotlíkářů), ale není uzavřen ani hráčům v jakýchkoliv jiných žánrech včetně klasiky. Je opravdu určen muzikantům. Když se v něm píše o některých slavných osobnostech či je-li veden s nimi rozhovor, je vše zaměřeno především na jejich muzikantské zkušenosti, rady, doporučení a také na jejich nástrojové vybavení, na co hrají, jaké používají aparatury, efekty apod. Velkou část časopisu zaujímají recenze nástrojů a dalšího muzikantského vybavení, nechybí informace o novinkách. Dále jsou zde zprávy či reportáže z koncertů, opět podané zejména z hlediska posluchače – muzikanta či zvukaře. Zajímavé jsou také workshopy – školy techniky hraní v různých stylech a žánrech, analýzy známých sól a riffů apod. Pro muzikanty ideální a nepostradatelné čtivo ! Zatím se ale tento časopis poměrně málo půjčuje, což je s podivem vzhledem k tomu, že v Říčanech je spousta skvělých muzikantů. Třeba o tom, že Muzikus máme v knihovně, nevědí …..

  Sebastien Japrisot: Příliš dlouhé zásnuby Sebastien Japrisot: Příliš dlouhé zásnuby

Četla: Eva Rýcová

Příběh pěti francouzských vojáků, kteří byli za první světové války odsouzeni vojenským soudem za pokus o sebezmrzačení a zanecháni beze zbraně v „zemi nikoho“ mezi francouzskými a německými zákopy, napospas nepřátelské palbě. Rodinám je oficiálně oznámeno, že padli v boji.  Ochrnutá devatenáctiletá dívka Mathilda, snoubenka jednoho z nich, chce však za každou cenu vypátrat pravdu, zvláště pak, když vyslechne příběh jednoho z účastníků tehdejších bojů. Tvrdošíjná dívka cestuje v následujících letech celou Francií, skládá dohromady útržky jednotlivých svědectví, která ji přivádí stále blíž k cíli, k bitvě na Sommě, k bitvě o život. Věří, že alespoň jeden z odsouzených stále žije a že ona ho dokáže najít.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                        Sbor chilburských dam          

 

  Rosie Thomas: Kašmírový šál Rosie Thomas: Kašmírový šál

Četla: Eva Rýcová

Když Mair Ellisová najde v domě svých zemřelých rodičů nádherně vyšívaný kašmírový šál, rozhodne se pátrat po stopách své babičky, která ho do Walesu přivezla. Nerys Watkinsová se po svatbě, v roce 1939, vydala se svým manželem, křesťanským misionářem do Indie. Země sama ji šokovala, a když později sama ztratila víru v pomoc druhým pouze změnou vyznání, rozdělily se cesty obou manželů. Její muž Evans, naopak potřeboval ty nejobtížnější zkoušky, kde chtěl prokázat své misionářské nadšení. Nerys se tak dostává do Šrínagaru, kde začíná žít nový život, kde nachází nové přátele, a kde začíná i příběh drahocenného šálu. Pokud se začtete do tohoto pozoruhodné příběhu a dočtete jej až do konce, zjistíte sami, zda se podaří Mair spojit dvě poloviny příběhu a přivést matce dávno ztracenou dceru, jejímž věnem měl být kašmírový šál.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                   

 

  Gordon Reece: Myši Gordon Reece: Myši

Četla: Eva Rýcová

Psychologický román pro dospělé, ale i pro mládež, který se dotýká tématu šikanování. Obě hlavní hrdinky, matka i dcera, každá jinak ponižovaná a stále ustupující,  se těší  jak se společně přestěhují na venkov, kde se skryjí  před světem a budou dál žít svůj myší život. V den dívčiných narozenin se ale stane něco, co je donutí bojovat, a z myší se ten večer nečekaně stanou kočky. Spustí tím kolotoč nervy drásajících událostí, zažijí nával emocí, které dříve nepoznaly a jako zázrakem se změní i ony dvě. Nyní už se ničeho nebojí. To ostatní by se měli bát!

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Jeannette Walls: Skleněný zámek Jeannette Walls: Skleněný zámek

Četla: Eva Rýcová

Taky už Vám někdy někdo sliboval skleněný zámek ? Myslel to jistě jen obrazně. Ne tak Jeannettin otec. Bohužel své sny, a bylo jich mnoho, nikdy nedokázal realizovat a zabezpečit tak svoji rodinu. Rozporuplné dětství, které Jeannette a její sourozenci prožívali, působí na čtenáře více než děsivé detektivní příběhy. Kočovný život po jihozápadě USA a neochota přizpůsobit se společnosti přivedla rodinu až na okraj společnosti. Děti byly ve škole hladové a od spolužáků šikanované. Svobodomyslní rodiče prostě nedokázali dát dětem běžnou péči, oblečení, stravu nebo jen zázemí či opravdový domov, přestože je velmi milovali. Děti postupně přebíraly péči jeden o druhého, o rodiče i o jediný domov, který později měly. A také snily. Snily o tom, jak změní svůj život, a to se nakonec většině z nich povedlo. Tatínkem slibovaný "skleněný zámek" si nakonec postavilo každé dítě samo a po svém. Lori se stala ilustrátorkou, Brian policejním detektivem a Jeannette novinářkou a také spisovatelkou.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                      

 

  Katarina Mazetti: Rodinná hrobka Katarina Mazetti: Rodinná hrobka

Četla: Eva Rýcová

Rodinná hrobka je pokračováním knihy Chlápek od vedlejšího hrobu švédské spisovatelky a novinářky Katariny Mazetti. V prvním díle se knihovnice Desiréé nemůže rozhodnout mezi vášnivou láskou k farmáři Bennovi a svým bývalým klidným životem ve městě. Ve druhém díle do toho skočí rovnýma nohama a stane se nejen několikanásobnou matkou, ale zároveň i ženou na mateřské dovolené, pomocnicí na farmě a přitom ještě dokáže vytvořit své vznikající rodině na statku útulný domov. Nehodlá se však vzdát ani své práce a tak manželé zažívají chvíle velké radosti i smutku, zklamání, únavy i pochybností, stejně jako ve skutečném životě. Humorně napsaná, moderní love story, jejíž druhý díl rozhodně nebyl zklamáním - spíše naopak.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                            

 

  Barbora Baronová: Slečny Barbora Baronová: Slečny

Četla: Eva Rýcová

Už název téhle citlivě napsané knížky říká vše podstatné. Role ženy ve společnosti vždy měla podobu mateřství, točila se kolem rodiny a dětí. Zde nás ale čekají výpovědi osmi českých žen, které se v tomto od většiny odlišují. Proč zůstaly samy? Proč neměly potomky?  Možná jim v životě chyběl jen kousek toho nepolapitelného „štěstí“. Pokud si přečtete jejich příběhy, možná porozumíte. O téhle knížce jsem se dozvěděla od jedné naší čtenářky, která nám ji navrhla jako tip na nákup a tímto jí chci poděkovat. I knihovnice si může nechat doporučit zajímavou knihu (nejen naopak).

přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...

 

  Leon Uris: Exodus Leon Uris: Exodus

Četla: Eva Rýcová

Exodus je příběh židovského národa, bojujícího o své právo na důstojnou existenci. Jeho děj je sestaven z řady autentických vyprávění, které spojuje dohromady milostný příběh americké ošetřovatelky Kitty Freemontové a mladého sionisty Ariho ben Kanaana. Zachycuje život v evropských židovských ghettech, pogromy na Židy, koncentrační tábory, vznik státu Izrael, stavby kibuců a odhodlání židů vybudovat si novou vlast i za cenu nejvyšší.Také se zde dočtete o principech tzv. ropné politiky na Blízkém východě, či o Britském mandátu v Palestině a jejich řešení přistěhovalectví. Velmi poutavě napsaná kniha plná faktů, je zároveň lidským příběhem, který neprožil jeden člověk, ale celý národ.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                                        

 

  Otto Janka: Nádherná Sidonie Otto Janka: Nádherná Sidonie

Četla: Eva Rýcová

Dříve než se vydáte na výlet, na zámek do Vrchotových Janovic, přečtěte si tuto útlou knihu o poslední žijící majitelce Sidonii z rodu Nádherných.  Rozvine se před vámi celý její život, život jejích rodičů, bratrů a také přátel. Jména  Rainer Maria Rilke  nebo  Karel Kraus už pro vás nebudou pouze jmény německých spisovatelů, ale stanou se živými lidmi, kteří si stejně jako jejich přítelkyně „Sidi“ , zamilovali tento kraj a hlavně zámecký park o který hraběnka s láskou pečovala téměř až do své smrti. Pohřbila v něm i všechny své blízké a milované, sama v něm ale místo svého posledního  odpočinku nenašla.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Jamie Ford: Hotel na rohu hořkosti a štěstí Jamie Ford: Hotel na rohu hořkosti a štěstí

Četla: Eva Rýcová

Romantický vztah dvou dětí Henryho, syna čínských přistěhovalců a Keiko, vnučky imigrantů z Japonska, se odehrává na pozadí 2. světové války v americkém Seattlu. Bohužel jim nepřeje ani doba, ani nejbližší okolí a tak je Keiko s rodinou odvezena do internačního tábora a Henry se stává svědkem konce japonské čtvrti a válečné paranoi, která se po Pearl Harboru obrací  proti americkým Japoncům. Je to něžný, krásný příběh ztraceného času a ztracené lásky, který sám Henry vypráví po čtyřiceti letech, kdy jsou v hotelu Panama objeveny osobní věci třiceti sedmi japonských rodin, včetně té, kterou tak dobře znal.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Tana French: V lesích Tana French: V lesích

Četla: Eva Rýcová

Tato poměrně rozsáhlá psychologická detektivka irské spisovatelky možná překvapí čtenáře svým otevřeným koncem. Detektivové Rob Ryan a Cassie Maddoxová vyšetřují vraždu dvanáctileté dívky, na pozadí se ale skrývá ještě dávný případ, jehož jednou z obětí byl před mnoha lety sám detektiv Ryan. Po letech se tedy vrací do míst svého dětství a odkrývá ve svých vzpomínkách zločin, který nikdy nebyl objasněn. Zároveň, ale hledá i vraha dívky, nalezené na obětním kameni, zavražděné tak, jako by ji vrah ani zabít nechtěl. Je to dlouhá cesta, se spoustou falešných odboček, které činí knihu napínavou, někdy až děsivou.

Druhá kniha této autorky s názvem Podoba si s tou první nezadá. I zde jako by vražda ani spáchána být neměla a vlastně ani nebyla. Cassie Maddoxová je oběti tak dokonale podobná, že se zdá, že i mrtvá se může vrátit. Pomáhá tak postupně a citlivě mezi možnými podezřelými získat důkazy a usvědčit vraha. Jak to všechno dopadne si přečtěte sami a nenechte se odradit obsáhlostí, možná budete nakonec smutní, že kniha končí.                                     

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                             

 

  Ildefonso Falcones: Katedrála moře Ildefonso Falcones: Katedrála moře

Četla: Eva Rýcová

Kdo se rád toulá napříč stoletími a rád nasává vůni dávných časů, ať vezme do ruky právě tuhle knihu. Ona ho zavede do středověkého Španělska, posléze do hlavního města Barcelony a nechá ochutnat všechny starosti i radosti, jak obyčejných, tak vznešených lidí. Autor, který byl už jako dítě okouzlen katedrálou Panny Marie u Moře, nechává svého hrdinu nejprve nosit kámen po kameni na tuto velkolepou stavbu, aby ho později za odvahu v bitvě povýšil do šlechtického stavu a znovu nechal padnout, tentokrát s pomocí církve. Mezi hrdiny tohoto románu jsou skutečné historicky doložené osoby a Falcones zde využívá i svou znalost dobových právních dokumentů. Na kulisách středověkého Katalánska se mu podařilo vystavět strhující historický román, ve kterém nechybí láska, intriky, bitvy, popravy, zbožnost i utrpení.                                     

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
                             

 

  Lenka Reinerová: Lodní lístek Lenka Reinerová: Lodní lístek

Četla: Eva Rýcová

Tato kniha obsahuje dvě povídky.Druhé přistání v Mexiku jsou autorčiny vzpomínky na mexický exil během 2. světové války, na lidi s nimiž se setkala, např. na spisovatele Egona Ervína Kische a Annu Seghersovou. Povídka Lodní lístek vypráví také příběh exulanta, doktora Michala Racka, který čeká v Marseille na lodní lístek do Spojených států. Během nekonečného obcházení úřadů a plavebních společností potká dívku v hnědém plášti. Darinka, také emigrantka z Československa, mu ukáže úplně jinou Marseille, seznámí ho s lidmi,kteří aktivně bojují proti nacistům a pouze svou existencí dodá smysl jeho životu. „ Šťastnou cestu", říká úřednice a Michal najednou drží v ruce lodní lístek, na který tak dlouho čekal. Teď si s ním, ale neví rady. Má odjet, sám, znovu do neznáma, nebo poslechnout své srdce, zůstat a pomáhat?

prohlédnout knihu v katalogu

 

  Ilona Borská: Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská: Doktorka z domu Trubačů

Četla: Eva Rýcová

Tento životopisný román o české lékařce Vlastě Kálalové, rodačce z Bernartic u Tábora, je příběhem statečné, neobyčejné ženy, která se ve 20. letech 20. stol. vydala sama do Iráku a v Bagdádu založila československou nemocnici. Začátky samozřejmě nebyly snadné, začala v soukromé ordinaci a později si najala „dům Trubačů“ kde už byly pokoje pro pacienty i operační sál.  Byla skromná a pracovitá, možná až příliš samotářská. Léčila, operovala a když se dozvěděla, že  Národní muzeum rozšiřuje sbírky hmyzu a vyzývá ke spolupráci krajany v cizině, okamžitě se dala do další práce. Národnímu muzeu díky její práci přibylo 30 tisíc kusů vzácného hmyzu.V Bagdádu poznala svého muže, porodila syna Radbora a dceru Drahomilu. Když onemocněla zánětem hrudních obratlů, vrátila se do Československa. Myslela si : „Přijedu domů, budu zdravá“. Trvalo ale další 3 roky,  než se mohla vrátit do normálního života. Čekala jí ještě další trápení, pod kterými by se jiní zlomili. Válka jí vzala celou rodinu a tak zůstala tahle neobyčejná lékařka , která se dokázala naučit 13 jazyků, sama v rodném domě v Bernarticích.                                 

prohlédnout knihu v katalogu

 

  Khaled Hosseini: Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini: Tisíce planoucích sluncí

Četla: Eva Rýcová

Neuvěřitelný,dramatický příběh z Afghánistánu posledních třiceti let 20. stol. Příběh o nesvobodě žen v zemi zkoušené válkami, pro které byl život  neustálým bojem už před příchodem Tálibánu, ale s propuknutím války  doprovázené anarchií a extremismem začal být opravdu nesnesitelným. Tohle poznáváme prostřednictvím dívky Marjam, nemanželského dítěte, kterou rodina proti její vůli v patnácti letech provdá za staršího obuvníka z Kábulu. Nepodaří se jí porodit dítě a tak se snaží být alespoň dobrou a pokornou manželkou. V Kábulu obsazeném Sovětskou armádou vyrůstá další dívka, Lajla. Odchodem sovětského vojska, ale násilí nekončí a lidé, pokud mohou prchají ze země. I Lajla už se vidí za hranicemi, když jejich dům zasáhne bomba. Přežije jen díky pomoci Marjam a jejího muže Rašída. Ten si dívku vezme jako druhou ženu, která mu sice porodí děti, ale ani to ji ale nezachrání od jeho násilností a krutostí. Mezi oběma ženami vzniká silné pouto, které nakonec, pouze jedné z nich, přinese zasloužené štěstí. Možná si po přečtení knihy jako já řeknete: jsem ráda, že žiji v Evropě, kde jsem stejně jako muži svobodný člověk.                                     

přečíst si recenzi (iLiteratura.cz)
prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Jana Makovcová: Maminko nezpívej Jana Makovcová: Maminko nezpívej

Četla: Eva Rýcová

Kniha Maminko, nezpívej je skutečným příběhem rodiny s postiženými dětmi. Příběhem matky a jejích malých synků, tatínka, který neutekl a snaží se pomáhat jak se dá. Je plný současné reality dnešní společnosti, ale i soukromých pocitů maminky, při snaze vychovat a naučit tyto „začarované“ děti samostatnosti. Když se miminko narodí, je to malý uzlíček jako každý jiný, časem ale maminka zjišťuje specifika svých dětí a musí si přiznat, že nejsou jako ostatní. S humorem popisuje jednotlivá stádia vývoje i svůj boj proti tomuto imaginárnímu nepříteli. Při čtení těchto krátkých příběhů bych se ráda nahlas zasmála, něco mi ale přitom stahovalo hrdlo, takže jsem se po celou dobu mohla pouze usmívat.

prohlédnout knihu v katalogu
přečtěte si také...
         

 

  Jana Makovcová: S rukama na uších Jana Makovcová: S rukama na uších

Četla: Eva Rýcová

Pokračování knihy Maminko, nezpívej pojmenovala autorka opět podle svých synů. S rukama na uších se Ríša a Jindříšek schovávají před světem, ale to jejich rodiče nemůžou. Musejí dále bojovat za své děti, které rostou, ale nedospívají. Ríša dorostl do věku pěti let, přesto se ještě sám neoblékne a tříletý Jindříšek nosí stále plínky. Autismus, dětská mozková obrna a další diagnózy, léčení, lázně, terapie to je neustálý koloběh celé rodiny. Starost o děti je vyčerpávající a úspěchy střídají prohry, přesto, anebo právě proto se jejich maminka pouští do podnikání a píše a píše a píše. Jana Makovcová také založila webový portál pro rodiče postižených dětí www.postizenedeti.cz

prohlédnout knihu v katalogu